Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach firmy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pewnych ludzi na różne stanowiska, obecnie ma taki problem około 45 procent firm. Jak można zauważyć, tego typu sytuacja będzie miała miejsce dużej ilości gospodarek, zaś Polska znajduje się znacznie powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Będzie to skutkiem paru różnych przyczyn i z pewnością z takiej sytuacji są zadowoleni sami pracownicy.
Problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają firmy działające w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także specjalistów oraz inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, stawiającym pośród najbardziej poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda znalezienie porządnej osoby do działu IT nadal jest trudne, to jednak w całościowym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje sporo zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym wzięciem cieszą się również stolarze, spawacze oraz operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach coraz trudniej jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Kolejną dość mocno poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przysługują branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju hotele i restauracje również nie będą miały prosto jeżeli planują rozszerzyć zatrudnienie o profesjonalne osoby na rozmaite stanowiska.
Aktualnie coraz częściej można zobaczyć w sporej ilości branż bardzo dużą rywalizację o dobrego pracownika. Firmy jakie chcą pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi przede wszystkim są podwyżki wynagrodzeń.