Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>Przez ostatnie lata przedsiębiorstwa zaczynają mieć coraz więcej problemów z wyszukaniem odpowiednich ludzi na rozmaite stanowiska, na dzień dzisiejszy taki problem ma około 45 procent wszystkich firm. Jak można dostrzec, taka sytuacja występuje na całym świecie, zaś Polska jest sporo powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Jest to skutkiem paru różnych przyczyn i na pewno z takiego obrotu sprawy cieszą się sami pracownicy.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem mają przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale też inżynierów oraz specjalistów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, stawiającym wśród poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie zatrudnienie dobrej osoby do działu IT w dalszym ciągu nie jest łatwe, to jednak w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest ogromnie duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. W pierwszej kolejności są poszukiwani mechanicy, elektrycy i monterzy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, spawacze i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W każdej z tych branż coraz trudniej jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną bardzo szukaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy z doświadczeniem, głównie ciężarówek i autobusów, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Miejsca kolejne przysługują branży usługowej i gastronomicznej – rozmaite hotele i knajpy również nie mają łatwo jeżeli chcą rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Uwzględniając obecną sytuację coraz częściej można zauważyć w dużej ilości branż wręcz walkę o pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc zdobyć nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi przede wszystkim są podwyżki pensji.